Menu:Rodzice

Inhibitory wzrostu, populacji

Przygotowanie tarliska

Pierwsze dni

Żywienie narybku

Wskazówki dotyczące odchowu

Lista gatunków

Rybka, którą wszyscy chcą rozmnażać. Nie jest to specjalnie trudne, ale też niezbyt łatwe. Wymaga, przede wszystkim, laboratoryjnej wręcz czystości, oraz doskonale przygotowanej wody. Doprowadzić do tarła to żaden problem, ale sprawić żeby rybki przeżyły pierwsze 2-3 tygodnie - o, to już wyzwanie.

Malutki zbiorniczek, nawet poniżej 10 litrów, poziom wody też poniżej 10 cm, ruszt ikrowy, drobnopierzasta roślinka. wpuszczamy parkę która już się sobą interesowała. Rybki muszą być młode. Woda kryształ, ph 6-6.5 (nie mniej), bardzo, ale to bardzo miękka, 23 stopnie, najlepiej kilka dni pod rząd filtrowana. 2 krople akryflawiny na 10 litrów. Zbiornik bardzo dokładnie zaciemniamy. Rano składana jest ikra, w ciągu tygodnia młode zaczynają szukać pokarmu.

Kotnik stopniowo odsłaniamy, gdy młode zaczynają aktywnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. I tu pojawiają się problemy. Rybki są niezwykle wybredne. Pantofelki, drobniutki cyklop, odławiany pył, jak dorosną artemia - trzeba wszystkiego próbować. Często wszystkie zdychają, jeśli nie mają odpowiedniego pokarmu. I tak przez pierwsze kilka tygodni. Ilość ikry - 50 do 250 sztuk, ale raczej w okolicach 100.

Można neonki rozmnażać grupowo. W tym celu bierzemy nieco większy zbiornik, ale też bez przesady - 25 litrów powinno wystarczyć. Rybki rozdzielamy według płci, karmimy solidnie żywym pokarmem. Samice dajemy do zbiornika dzień wcześniej, samce później - w stosunku 2 samce na 1 samicę.
Lista gatunków

Strona główna