Menu:Rodzice

Inhibitory wzrostu, populacji

Przygotowanie tarliska

Pierwsze dni

Żywienie narybku

Wskazówki dotyczące odchowu

Lista gatunków

Ponieważ te dwie rybki mają właściwie identyczne warunki rozrodu (są tak blisko spokrewnione, że nawet doświadczeni hodowcy mają problemy z odróżnieniem gatunków, a czasem wręcz spotyka się opinię że to jeden gatunek), omówię je łącznie. Wszystkie uwagi do bystrzyka barwnego dotyczą też bystrzyka z Serpa. Na zdjęciu również znajduje się... erm... chyba bystrzyk z Serpa... ale nie przysięgnę :)

Najprostsza chyba w rozmnożeniu rybka kąsaczowata. Polecam każdemu, kto chciałby właśnie zacząć przygodę z tym rodzajem. Główny problem to odpowiednio miękka woda, jeśli masz taką w kranie (jeśli na czajniku nie robi się kamień, to masz), możesz próbować. Gotowy? Zacznij więc karmić wybraną parkę wysokokalorycznym pokarmem.

Warunki nie różnią się specjalnie od tych, jakie tworzymy dla każdej innej rybki kąsaczowatej - czyli miękka woda, lekko kwaśna (pH 6.5), zbiornik czyściutki że aż lsni, odstana przefiltrowana woda, bardzo dobrze wymyte drobnolistke roślinki (kabomby, mech jawajski), bez podłoża za to z rusztem ikrowym. Temperatura wody - w zupełności wystarczy 23 stopnie. Można więc zrezygnować z grzałki, stawiając zbiornik wyżej w pokoju. Oczywiście zaciemniony.

Ikra opada na dno, jedynie nieliczne ziarenka przykleją się do liści roślin. I tu niespodzianka - rybka wyjątkowo mało wybredna. Bez najmniejszych kłopotów można wykarmić żółtkiem, następnie przejść od razu na kruszony suchy pokarm. Jest to tylko pozorna łatwość - nic tak nie brudzi wody, jak właśnie żółŧko. Odrobina nieuwagi może zabić cały przychówek. Niemniej można spokojnie polecić osobom, które nie mają czasu, aby łowić żywy pokarm.

Oczwiście, zalecany sposób odchowu to standardowo - pantofelki, artemia, żywy pokarm. Niemniej dla "leniuszków", którzy jednak chcą rozmnożyć kąsaczowca, bystrzyk barwny jest właściwym wyborem.
Lista gatunków

Strona główna