Menu:Rodzice

Inhibitory wzrostu, populacji

Przygotowanie tarliska

Pierwsze dni

Żywienie narybku

Wskazówki dotyczące odchowu

Lista gatunków

Bardzo wdzięczna w hodowli rybka. Rozmnaża się bardzo prosto, młode rosną szybko i równomiernie, nie są wybredne w rodzaju przyjmowanego pokarmu. Do tarła rybki przygotowujemy, rozdzielając wg płci i obficie karmiąc wartościowymi pokarmami. Gdy samice ładnie się już "zaokrląglą", wieczorem odławiamy je do kotnika z czystą, odstałą wodą. Dajemy więcej samców niż samic. Kotnik musi mieć bardzo szczelny ruszt ikrowy (rybki będą ryły w dnie, przy zwykłej siateczce sam prąd wody wywołany ryciem uniesie ikrę, która zostanie potem zjedzona). Sporo drobnopierzastych roślin, także nad dnem. Rano puszczamy na akwarium promień swiatła. Rybki powinny wytrzeć się jak szalone. Odławiamy je, zacieniamy akwarium. Zazwyczaj poleca się akwarium o długości powyżej 50 cm, ja jednak rozmnażałem w dużo krótszych.

Można też posłużyć się trickiem - do akwarium tarliskowego wrzucamy "substrat", dość popularnym jest zwykła szczotka do butelek. Rybki wytrą się nad nią, ikra przylepi się do "drutów" szczotki, można ją potem przenieść do oddzielnego zbiornika

Karmienie młodych brzanek jest bardzo proste. Mają stosunkowo duże paszcze, zjedzą prawie wszystko co im się rzuci. Bez problemu można je odchować przez pierwsze dni tylko na suchym pokarmie, po tygodniu przechodząc na mikro. Równie dobrze można zacząć od artemii - powinny być w stanie zjeść zaraz po rozpoczęciu żerowania (ale to zależy jeszcze od rozmiaru tejże).

Rybki są ruchliwe, mają szybką przemianę materii - dlatego zadbać należy o regularne podmienianie wody, filtrację i sporo roślin. Są to rybki częściowo roślinożerne, warto więc dawać im sporo pokarmu roślinnego (płatkowany, parzone zmielone płatki owsiane, większym - sparzone listki sałaty)

Odpowiednio przeprowadzone tarło, z użyciem środków przeciw pleśnieniu ikry, w dobrze przewietrzanym, dużym akwarium, może dać parę tysięcy młodych z jednego tarliska - jednak takie rozmnażanie jest dość ryzykowne. Duża ilość ikry i mleczu w jednym zbiorniku może doprowadzić do masowego jej obumierania, albo namnożenia się patologicznych bakterii na narybku. Rybki dojrzewają po 2-3 miesiącach (przy karmieniu pokarmem żywym nawet szybciej).
Lista gatunków

Strona główna