Menu:Rodzice

Inhibitory wzrostu, populacji

Przygotowanie tarliska

Pierwsze dni

Żywienie narybku

Wskazówki dotyczące odchowu

Lista gatunkówZnany także jako "tetra czerwonooka" (spotykane czasem w handlu, wolne tłumaczenie angielskiej nazwy). Tutaj trzeba użyć paru tricków. Doprowadzenie błyszczyków do tarła nie jest taką prostą sprawą. .

Po pierwsze, trzeba znaleźć odpowiednią parę. Ja co prawda rozmnażałem czasem "masowo", jednak nie polecam tej metody. Jak odróżnić parkę, która się sobą interesuje? Stara sztuczka hodowców, bierzemy średniej wielkości akwarium, dno wyścielamy mchem, w jednym rogu zostawiamy kępkę tegoż mchu. Zostawiamy tam rybki, uważnie obserwujemy. Po jakimś czasie, jak rybki oswoją się z nowymi warunkami, jedna z par powinna zacząć rywalizować z resztą o tę kepkę. Teraz tylko odłowić właściwego samca i samiczkę (hehe... powodzenia, znaleźć upatrzoną parkę pomiędzy kilkunastoma identycznymi rybkami :o] ), i do kotnika.

Ikra oraz młode wrażliwe na zanieczyszczenia wody oraz światło, dlatego też kotnik czyściutki, z dokładnie wymytymi roślinami, powyżej 20 litrów, urządzony w dość specyficzny sposób. Otóż błyszczyk uwielbia się wycierać w cieniu rzucanym przez rośliny, ale prowokuje go do tarła promień słońca. Układamy więc na dnie ruszt ikrowy, na nim - mech jawajski (albo inna, zbliżona pierzastoscią roślinka), osłonięty od światła na całej długości. Teraz sztuczka - rano trzeba będzie puścić przez zbiornik strumień swiatła z lampki, tak, aby przechodziło na skos przez 1/4 akwarium - jak na rysunku. Światło ma przechodzić, nie dotykając dna i zostawiając połowę akwarium w cieniu. Częściowo powinno oświetlać jeden z kłębków roślin. W tak urządzonym zbiorniku rybki wytrą się bez większych problemów - chociaż zdarzają się wyjątki. Błyszczyk ogólnie jest dość wybredny, jeśli chodzi o przystępowanie do tarła.

Odchów młodych nie jest już taki trudny - o ile zapewni im się odpowiednią czystość wody (filtracja) oraz wartościowy, żywy pokarm. Rośną w miarę szybko, Rybka bardzo płodna, Uwielbia pokarm roślinny (parzone płatki owsiane).
Lista gatunków

Strona główna